Přístrojové vybavení
Díky novým, chytrým a skladným přístrojům, které máme nyní nově v ordinaci, a které nahrazují malou laboratoř, jsme schopni Vás, naše pacienty, ušetřit čekání v odběrové místnosti, napichování žil, jakož i několikadenního čekání na výsledek vyšetření.
V ordinaci pro Váš komfort používáme nejmodernější přístroj na měření CRP, což je parametr zánětlivé reakce organismu. Slouží jako rychlá pomůcka na rozlišení zánětu virového a bakteriálního původu.Tím pomáhá při rozhodování o Vaší vhodné léčbě, zejména, zda je nutné nasazení antibiotik. Přístroj k vyšetření potřebuje kapku Vaší krve, odebranou z prstu, jedním vpichem speciální tenké jehličky. Zhruba do dvou minut je znám výsledek.
Další přístroj pro ty z Vás, kteří užíváte lék na ředění krve, je velký asi jako kalkulačka. Než si připravíte kartičku se záznamy o ředění krve, víme, jak jste na tom s dávkováním warfarinu. Užívání Warfarinu je potřeba průběžně kontrolovat pravidelnými odběry na tzv. „quicka“. To je potřeba někdy i několikrát do měsíce. Nový přístroj, který „quicka“ změří odběrem malé kapky krve z prstu a nadto ještě do minuty, přímo u nás v ordinaci, Vám ušetří nejen čekání v náběrové místnosti, ale i nutnost nepříjemných žilních odběrů.
a dále umíme na počkání vyšetřit příčinu bolestí v krku na přítomnost bakterie streptococcus hemolyticus B na sliznici mandlí a hltanu. Streptococcus je nejdůležitější původce bolestí v krku, protože způsobuje angínu. Pro prevenci jejích komplikací je důležité odlišit virový katar horních cest dýchacích od streptokokové infekce, protože ta potřebuje včasné nasazení antibiotik. Naopak: virová onemocnění z užívání antibiotik vůbec neprofitují, jsou tzv. „samoúzdravná“ a nejdůležitější faktor léčby je klid, odpočinek, vitamíny… eventuelně ošetření nemocné sliznice kloktadlem, pastilkami. Již není nutné čekat několik dnů na mikrobiologické výsledky.
preventivní vyšetření, tzv. screening karcinomu tlustého střeva také trvá pouhých pár minut. Jedná se o chemické stanovení přítomnosti neznatelného množství krve ve vzorku stolice. Odběr vzorku provedete doma v klidu a pohodlí, podle návodu. V ordinaci Váš vzorek přístroj okamžitě vyhodnotí. Jen v případě pozitivního výsledku je třeba upřesnit příčinu tohoto stavu, která je mnohdy benigní. Proto Vás v případě potřeby odešleme na podrobné vyšetření tlustého střeva na specializované pracoviště. Na screening má nárok každý pacient od 50 let v jedno až dvouletých intervalech.
Dále disponujeme přenosným záznamníkem tlaku krve- tzv. Holterem. Měří a zaznamenává tlaky po pravidelných intervalech během 24 hodin, poté jsou záznamy v ordinaci vyhodnoceny v počítači a dostáváme poměrně velmi validní přehled o tom, zda je Váš krevní tlak během denních aktivit a noci v uspokojivých hodnotách. Pomáhá nám odlišit například syndrom „Bílého pláště“, maskovanou hypertenzi, nebo nesprávně nastavenou léčbu hypertenze.
Posledním prezentovaným šikovným přístrojem je ABI– změří krevní tlak naráz na obou pažích a okolo obou kotníků. Porovnáním naměřených hodnot a zobrazením pulzových vln lze usuzovat na kvalitu tepenné stěny, průchodnost tepen na dolních končetinách, ale například i nepravidelnost srdeční činnosti.
Možnosti očkování
V naší ordinaci jsme otevření ke všem dostupným a pro Vás vhodným možnostem očkování!
Celoročně očkujeme vakcínou Prevenar 13 proti pneumokokovým onemocněním a jejich komplikacím. Pro zájemce starší 65 let a pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin, kardiovaskulárního aparátu a respiračního traktu je očkování plně hrazeno zdravotní pojišťovnou. Očkuje se jednou dávkou. Doporučujeme, nechte se proočkovat!
Je možné celoročně objednávat a očkovat vakcínou proti klíšťové encefalitidě.
Objednat na Vaši žádost je možné kombinovanou vakcínu tetanus – černý kašel. Jedná se o vhodné, ale z hlediska úhrady nadstandartní očkování v dospělém věku, v termínu obvyklého přeočkování proti tetanu. Vhodné pro Vaši ochranu proti černému kašli, který se v poslední době znovu začíná objevovat, ale zejména, pokud ve Vašem okolí máte miminko, se kterým jste v kontaktu a které na černý kašel ještě nebylo samo očkováno.
Každoročně v září spouštíme pravidelné očkování proti chřipce, to je třeba podle epidemiologických výhledů každoročně obnovovat. Těší nás Vaše informovanost a konstatujeme, že je mezi našimi pacienty o tuto nejmodernější tetravalentní vakcínu velký zájem a že se daří bořit mýty o tom, že po očkování „chytnete chřipku jako hrom“. Každoročně se mnoho z Vás vrací a nechává se znovu očkovat a to nás utvrzuje v tom, že to funguje. Očkujeme od září do poloviny prosince. Doporučujeme, nechte se proočkovat a vyhněte se epidemii nákazy v lednu a únoru!
Ročníky 1968 – 1989 byly v dětství proočkovány jen jednou dávkou vakcíny proti spalničkám. Tato dávka v dospělosti v převážné většině případů nedokáže ochránit spolehlivě proti nákaze touto nemocí. Stejně tak mohou onemocnět i starší lidé, kteří očkováni ještě v dětství vůbec nebyli, ale přesto unikli tomuto infekčnímu dětskému onemocnění. Těch je výrazně méně, ale jsou mezi Vámi. Doporučujeme zkontrolovat záznamy v očkovacím průkazu v kolonce „jiná očkování, MOPAVAC, MOVIVAC a pod. „. Přesnější informace získáte podstoupením testu na hladinu protilátek. Toto vyšetření si musíte však uhradit.
Při pochybách se ptejte, rádi poradíme. Při potřebě vakcinace Vám objednáme očkovací látku Priorix, nebo M-M-Rvaxpro a sdělíme podrobnosti.
Zkontrolujte si, prosím, které příspěvky na očkování Vám nabízí Vaše zdravotní pojištovny každý rok. Potvrzení o úhradě pro pojišťovnu Vám samozřejmě vystavíme hned při očkování.